Galerie

V této galerii zatím naleznete pouze rodinné fotografie členů rodiny Halíkových (mých prarodičů ze strany matky): dědy a babičky (Bohuslav a Jana Halíkovi), dědovy maminky Marie Halíkové rozené Janoušové a jejích rodičů a babiččiny rodiny (Zaunarovi). V rodinném albu bohužel nejsou žádné (identifikovatelné) fotky dědova rozvedeného otce. Předpokládám, že se stránka bude časem doplňovat.
Fotografie, které zde používám, byly z větší části nepopsané a nedatované, takže jejich časové zařazení a identifikace osob je značně problematická.


Jakub a Anna Janoušovi, dědovi prarodiče - rodiče jeho matky Marie Halíkové. Fotografie patří k nejstarším z rodinného fotoalba, byť nedatovaná. Podle věku portrétovaných a oblečení si troufám hádat na konec éry Rakousko-Uherska.

Zjevně starší fotografie Jakuba Janouše. Už je bez vlasů, ale podstatně mladší než na předchozím obrázku, hádám jako třicátník.

Tady jde pouze o domněnku, ale předpokládám, že by se mohlo jednat znovu o Annu Janoušovou, tentokrát jako mladou ženu. Stáří fotografie i fyzická podobnost této identifikaci nasvědčuje.
Manželé Janoušovi již v pokročilém věku, tentokrát na amatérské fotografii z konce 30. let - ze stejné série existuje ještě jedna fotografie, na níž je krom těchto dvou i děda ve věku tak do 1. nebo 2. třídy, čili rok cca 1936, 1937.
Jenom hádám, že by mohlo jít o Marii Janoušovou (stejnou dámu jako na následujícím obrázku) jako mladou dívku. Je-li to ona, pak nejspíš těsně před 1. světovou válkou (to jí bylo 15 let).

Marie Halíková, možná stále ještě Janoušová. Dohaduji se, ale tentokrát dost najisto.

Zde je identifikace konečně jasná, jedna z mála popsaných fotek - děda Bohuslav ve věku dvou měsícůse svou matkou Marií Halíkovou, tedy v březnu 1930.
Děda se sestřenicí Věrkou, nedatováno, nejspíš 1932.
Dědova oblíbená sestřenice Věrka z Úval. Obrázek je datován 7. 8. 1930, vznikl u příležitosti jejích prvních narozenin.
Věrka byla dědovou sestřenicí ze strany matky, pravděpodobně rovněž přes svou matku - podle toho, co víme, měla Marie Halíková dvě sestry. Bohužel příjmení děvčátka z fotografie neznáme, děda s ní později ztratil kontakt a na jméno si už nepamatoval. Ve stáří uvažoval o tom, že by se ji pokusil najít, bohužel k tomu už nedošlo. Pokud ji poznáváte a víte o jejích dalších osudech, ozvěte se!
Pozoruhodná fotografie, doklad prvorepublikového vkusu :-). Datovaná je 7. 4. 1935, což byla tehdy Květná neděle, chudáci děti jsou takhle naaranžované u příležtosti náboženské slavnosti. Děda ještě po letech si na okolnosti vzniku téhle fotky vzpomínal (je to kluk v čele, pochopitelně, dívky jsou pravděpodobně taky z příbuzenstva).
Ještě jednou děda na nedatované fotografii.
Děda s maminkou a (pravděpodobně) tetou.
Děda na nedatované portrétní fotografii z počátku 50. let.
Amatérská fotografie patrně z roku 1953, z doby zásnub dědy s babičkou. Foceno je v Liberci, před domem v Mozartově 7, kde bydleli Zaunarovi.
Zleva: Jana Zaunarová roz. Engelová (matka babičky), babička Jana Zaunarová, Marie Halíková (matka dědy), nejistá identifikace - z příbuzenstva Engelových, v pozadí děda Bohuslav Halík, zcela vpravo Karel Zaunar (otec babičky).
Svatební fotografie babiččiny starší sestry Marie Zaunarové a Václava Štemberka z března 1954.
Svatba babičky a dědy v Liberci 7. 8. 1954.
Zleva: Jana Zaunarová (matka nevěsty), Karel Zaunar (otec nevěsty, ? (z příbuzenstva nevěsty), Marie Halíková (matka ženicha), Jana Halíková (nevěsta), Bohuslav Halík (ženich), svědek dědy (Jiří Štrunc?), Marie Štemberková (sestra nevěsty), Václav Štemberk (svědek a švagr nevěsty).
Svatební foto dědy a babičky.
Portrét babičky, poovina 50. let.
Portrét dědy, polovina 50. let.
Děda a babička se svou jedinou dcerou, mou maminkou, kolem Vánoc 1956 nebo Nového roku 1957.