Povídky a básně

Historické povídky

NOVĚ Poslední léto v Madridu  (napsáno r. 2012) - Španělsko, červen roku 1568. Mladý medik Ernesto z Posy se vrací z univerzitního města Alcaly do Madridu, znepokojený podivným dopisem od staršího bratra. Místo vysvětlení nalézá bratra mrtvého a sebe uprostřed událostí, jimž nerozumí - a přitom jej můžou zahubit. Žánr: drama/romance. Původně se mělo jednat o krátkou fanfiction inspirovanou Verdiho/Schillerovým "Donem Carlosem". Poté, co se mi celá záležitost začala pod rukama rozrůstat a rozrůstat, posunula jsem ji poněkud zpátky ke skutečným historickým událostem.


Fantasy povídky (včetně historické fantasy)

Vílí krev - Domažlice, pasovský rok 1612: mladý řeznický tovaryš, hon na čerty ve mlýnici a osudové setkání s rusalkou. Velice volně inspirováno pohledem na směšná jména předků ve vlastním rodokmenu (kterým se určitě nic takového nepřihodilo). Povídka byla vydána ve sborníku Třpyt mečů, záblesky laserů. Podle ní byl natočen stejnojmenný amatérský krátký film: http://www.youtube.com/watch?v=cR0rfwOGa48 (2013).

Nezapsaný příběh - Inspirováno životem renesančního spisovatele a skladatele Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Během cesty na svatá místa blízkého východu prožije český šlechtic dvě zvláštní setkání, o nichž by se málokomu chtělo psát do cestopisu. 

Věrnost - S povídkou Věrnost jsem se zkoušela prosadit roku 2001 v soutěži "O železnou rukavici lorda Trollslayera", kde skončila někde okolo 16. místa (to je na pozici, s níž se už - těsně - nedostala do sborníku Drakobijci - "Drátobijci"). Konkurence ovšem byla dost velká, takže i když tohle umístění nepovažuji zrovna za úspěch, pár porotců povídku přece jenom hodnotilo :-). Povídku se mi podařilo uplatnit v časopisu Pevnost. 

Začít znova - Krátká pseudohistorická povídka, inspirovaná přednáškou Dr. Martina Nejedlého o meluzínském mýtu (před nějakým časem na katedře historie FF UK). Pokud nevíte nic o Meluzíně, nebo aspoň o dějinách konce 14. století, nejspíš vám bude připadat poněkud zmatená. 

Athéňanka - Tuhle povídku jsem napsala kdysi dávno během přípravy na zkoušku z antických dějin (i když, na rozdíl od předchozí, nevyžaduje předběžné vzdělání). 

Hvězda - Něco o síle lásky. 

Kronika - Ačkoliv jsem nabyla historického vzdělání, každého občas postihnou nějaké ty pochybnosti. Mě přepadly během měsíčního pobytu na jazykovém kurzu v Heidelbergu v srpnu 2000, asi tak v době, kdy jsem se měla připravovat na závěrečný test, a výsledkem je tahle povídka.


Povídky inspirované J. R. R. Tolkienem

Paní a Přinášející dary - Druhý věk, konfrontace mezi Galadriel a Annatarem v době, kdy ještě oba žili v Eregionu. Obsahuje i narážky na Příběh Leithian.

Ti, kteří zemřeli - Pokus o tvorbu ve stylu "alternativní reality", rozšířené v západní fanfiction. Silmarillion: Noldo, který měl zemřít, ale zůstal živ; dvě děti, ztracené v lesích, které by zahynuly, kdyby je nenašel.

V Irmových zahradách - Příběh Amarie, jejíma očima. Trvá varování před quenijskými jmény, stejně jako v Zavřených dveřích. Ingoldo je pochopitelně Finrod Felagund - dá se předpokládat, že mu jeho nevěsta bude říkat "soukromým", mateřským jménem spíš než oficiálním otcovským.

Zavřené dveře - Povídka inspirovaná Silmarillionem, se kterou jsem vyhrála soutěž O lahvičku miruvoru 2004. Varování: obsahuje quenijská jména a dětské hrdiny v množství větším než velmi malém. Věnováno Finarfinovi a všem, kdo měli dost odvahy zůstat.

Somma - Tolkienovská povídka inspirovaná Silmarillionem a Carpenterovým životopisem JRRT. 

Zlaté časy v Roklince - Hodně ulítlá povídka ze Středozemě, která už tak moc Středozemí není - vyprávění o seznámení Aragorna s Arwen volně inspirované dodatky k Pánovi prstenů (jak k němu určitě nedošlo :-)). 

Škola v Roklince - První (chronologicky, napsaný byl jako poslední) díl "roklinských" povídek, podobně šílený jako předchozí: V Roklince se otevírá střední škola, která dostane jednoho přespolního žáka z Temného hvozdu... Upozornění - nejsem žádná filmová legolaska a tahle povídka je předfilmová, jediný odkaz na film jsem vložila až při posledních úpravách. 

Předvečer - Gil-galad, Elrond a Vilya večer před Sauronovou porážkou Posledním spojenectvím. Krátká povídka, vyšla v Palantíru. 

Lidská část - Tohle je napůl historická, napůl tolkienovská povídka - odehrává se ve Španělsku Filipa II. a je v zásadě o tom, co žene kupředu skoro všechny lidi... 

 
 

Básně inspirované J. R. R. Tolkienem

Nerdanel Feanorovi - Poslední rozloučení manželky Ohnivého ducha s jejím odcházejícím mužem. Volný jedenáctistopý verš.

Estel (Pro Deset věrných) - Věnováno deseti nargothrondským elfům, kteří zůstali se svým králem až do konce.

Na rozloučenou - Daeron dává poslední sbohem své nenaplněné lásce.

Opuštěný břeh - Ještě jednou osamělá Amarie.

Galadriel - hmm... Galadriel ve Třetím věku. Asi nejstarší položka z mé tvorby na této stránce.

Helcaraxe - Dobře, uznávám, že to není žádná sláva.

 

Povídky a básně inspirované J. K. Rowlingovou

De profundis - kratičká báseň. Přiznávám, že poslední díl série mě místy nenadchl a místy pěkně dožral.

Vlčí roky - Kletba, jež padla na dítě, zasahuje stejnou měrou i matku - a Jennifer Lupinová se svého syna vzdát nehodlá.

Špinavá práce pro vlkodlaka - Květen 1980: Robert Wilkes měl dobrý důvod, proč se svým synovcem nepromluvil víc než patnáct let. Speciální úkol pro Pána zla ho ovšem donutil svůj přístup dočasně změnit...