Tolkienovská teorie

Příběh Legend Leithian - přepis mé přednášky z Tolkienconu 2005: o vývoji textu příběhu Berena a Lúthien během Tolkienovy tvorby mytologie Sředozemě (opravená verze, která vyšla v Thorinovi 2/2004).

Z lesů a strání - ještě pro Pevnost, tentokrát o entech, orlech a mluvících zvířatech.

Skrytí a osamělí - další část seriálu pro Pevnost - o Tomu Bombadilovi, čarodějích a přízracích.

Z kamene zrození - další článeček pro národy Středozemě v Pevnosti, tentokrát o trpaslících.

Páni Západu - krátký článek pro seriál o národech Středozemě v Pevnosti. Počítám s tím, že jej ještě rozšířím z nelidsky krátkého rozsahu 9000 znaků na nějakou rozumnou délku.

Život Mistra Elronda - shrnující článek o všeobecně oblíbeném půlelfovi a jeho rodině. 

"Na východ nechodím", aneb Tolkien v Rusku - moje přednáška z Tolkienconu 2004, přepracovaná jako text pro Thorina. Na přednášce jsem citovala přeložené ukázky, které v tomto článku nezařazuji - jedná se o povídání o překladech Tolkiena do ruštiny a ruských Tolkienem inspirovaných románech (Pěrumov, Jeskov, Vasiljeva a Někrasova, Briljeva).

Esej o Glorfindelově původu - spekulace, jak jinak

Z Valinoru do Středozemě - text mé přednášky z Euroconu 2002 - o elfských rodinných zvycích - jako zip formát

Gildor Inglorion podruhé - polemika s článkem Jana Čenise Galety z Imladris 1/2001 "Povídání o životě Gildora Ingloriona

Pouta rodu. Genealogie a příbuzenství ve Středozemi - článek pro jeden z Thorinů 2002. V Thorinovi byla přiložena ještě genealogická tabulka elfských rodin, která se ovšem tak strašně rozjíždí, že ji sem radši dávat nechci.

Heraldika v dějinách Středozemě - další článek pro Thorina, tentokrát 2003